Stránky

6. 8. 2016

Mělčiny (The Shallows) – Recenze – 50%

Mladá Američanka Nancy (Blake Lively) se sama vydává do Mexika zasurfovat si na jakousi utajenou pláž, kde ji ošklivě kousne do stehna žralok. Podaří se jí vylézt na skalní výběžek odkrytý odlivem a přemýšlí, jak by se mohla zachránit a doplavat na zhruba 130 metrů vzdálený břeh, než zemře hladem a žízní či na ztrátu krve a gangrénu, nebo než ji zabije ten žralok, co od té doby okolo toho ostrůvků krouží.

Mělčiny (The Shallows) – Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz

Mělčiny nejsou až tak úplně žraločím thrillerem jako třeba Čelisti nebo Útok z hlubin, ale spíš survival thrillerem, tedy dobrodružným snímkem o přežití jedince konfrontovaného s drsnou přírodou. Dostatečně kvalitním se takový film stává ve chvíli, kdy má dost zoufalou onu výchozí situaci, dostatečně dobrou režii a chytrý a spletitý scénář, v němž se hlavní hrdina/hrdinka snaží tu situaci vyřešit s ohledem na limitované možnosti nějakým inteligentním, důvtipným, neotřelým, resp. zábavným způsobem, a když tu hlavní postavu hraje nějaký dostatečně schopný herec/herečka.

Blake Lively je v hlavní roli vlastně dobrá a uvěřitelná, ale hlavní pozitivum její přítomnosti v tomto filmu pořád spočívá v jejím fyzickém vzhledu, což se odráží hlavně v prvních zhruba dvaceti minutách filmu, kdy ji mimo jiné vidíme svlékat se a soukat se do neoprenového oblečku a surfovat ji ve vlnách ve zpomalených záběrech. Digitální žralok vypadá bezvadně a scény s ním jsou úderné a napínavé, leč je jich poměrně málo. Nicméně největší slabinou Mělčin je právě scénář, jehož autorovi Anthonymu Jaswinskému (který předtím psal scénáře pro nějaké obskurní televizní filmy a pro několik obskurních hororů) se nepodařilo přijít s dost nápady, co by si hlavní hrdinka v té svízelné situaci vlastně měla počít.

Nancy má u sebe pouze neoprenový obleček, nějaké šperky, ve vodě plave její surfařské prkno a zbytky nějakého jiného prkna, pak helma s go-pro kamerou a 30 metrů od ní je bójka, v níž jsou dejme tomu nějaké světlice. Což je opravdu málo ingrediencí na to, aby se z nich dalo uplést něco nosného pro plochu celovečerního filmu, a také že se z nich nic nosného uplést nepodařilo. Takže podstatnou část filmu Nancy vegetuje na tom pidi-ostrůvku, kde si povídá s rackem a přemýšlí o svém životě, o rodině a o dávno mrtvé matce. Občas se sice po té nedaleké pláži někdo úplnou náhodou projde, ale to se stane jenom třikrát a většinou proto, aby měl žralok koho zabíjet. A taky se v jednu chvíli objeví medúzy, ale jenom na minutu.

Mělčiny (The Shallows) – Recenze

Režisér Jaume Collet-Serra je známý tím, že ačkoli má poměrně často k dispozici relativně dementní scénáře, tak aspoň dokáže dát svým filmům (NON-STOP, Noční běžec) dostatek atmosféry, napětí a svižného tempa, jimiž se mu daří s vyšší či nižší úspěšností tu demenci zakrýt. Avšak v Mělčinách má oporu ve scénáři již tak malou, že zvládá atmosféru a místy napětí, ale svižné tempo už opravdu ne.

No a bohužel právě kvůli poněkud volnějšímu tempu a řídkému obsahu dění má divák čas na všímání si různých dalších nedokonalostí ve vyprávění, nesmyslů a důsledků nepozornosti filmařů, které by v lepším filmu nemusely tak vadit. Např. že příliv a odliv se chovají poněkud nestandardně, že den a noc se v jednu chvíli vystřídají až podezřele rychle na to, že mezi těmi dvěma scénami ve filmu uplynulo sotva čtyřicet vteřin, nebo že v jednu chvíli zmizí z pláže mrtvola, která tam rozhodně správně měla být.

Každopádně žralok je fakt bezva, Blake Lively hraje docela dobře a také se na ni hezky dívá, a na jedno zhlédnutí jsou Mělčiny vlastně docela zábavné, což jsou asi ty druhé nejdůležitější aspekty tohoto filmu hned po příběhu, který je fakt slabý a málo dramatický, což by pravděpodobně hned při druhém sledování podstatně vyniklo.Žádné komentáře:

Okomentovat