22. 12. 2021

Matrix Resurrections (The Matrix Resurrections) – Recenze – 60%

Původní Matrix z roku 1999 se stal jedním z nejvlivnějších filmů moderní kinematografie, přišel do kin v době největšího rozkvětu digitálních technologií a otevřel dveře 21. století, éře počítačů a internetu. Uchvátil tehdy nejen svou revoluční formou, kombinující řadu filmařských stylů, ale i progresivním příběhem, v němž se celý svět a každodenní realita ukázaly být pouhou počítačem generovanou virtuální iluzí, což se dočkalo nejrůznějších analytických výkladů.

Matrix Resurrections (The Matrix Resurrections) – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment

17. 12. 2021

Spider-Man: Bez domova (Spider-Man: No Way Home) – Recenze – 70%

Třetí Spider-Man s Tomem Hollandem v hlavní roli středoškoláka Petera Parkera přímo navazuje na předchozí díl s názvem Spider-Man:Daleko od domova, ve kterém podlý Mysterio veřejně označil Spider-Mana za svého vraha a před celým světem odtajnil jeho pravou identitu. Odmaskovaného Petera teď polovina národa miluje a druhá ho nesnáší, leč kupodivu z toho nevyplývá zas až tolik nepříjemností – přičemž nejtíživější je pro Petera zřejmě to, že kvůli vzedmuté vlně kontroverze kolem jeho osoby nechtějí jak jeho, tak ani jeho přítelkyni (Zendaya) a nejlepšího kamaráda (Jacob Batalon) přijmout na vysněnou univerzitu. Peter kvůli tomu vyhledá Doctora Strange (Benedict Cumberbatch) a přemluví ho, aby celou situaci napravil nějakým kouzlem. Kvůli Peterově sobeckosti a nerozvážnosti se však kouzlo vymkne kontrole a s jeho následky si Peter musí poradit sám, jelikož Doctor Strange se ocitne uvězněn v jiné dimenzi.

Spider-Man: Bez domova (Spider-Man: No Way Home) – Recenze
Zdroj fotek: Falcon

9. 12. 2021

West Side Story (2021) – Recenze – 80%

Režisér Steven Spielberg si splnil sen, když si pro svůj první profesní ponor do žánru muzikálu vybral předělávku slavného West Side Story z roku 1961, natočeného podle populární broadwayské divadelní hry, jejíž děj byl moderní variací na nadčasový příběh Romea a Julie. Deseti Oscary ověnčené muzikálové melodrama klasického Hollywoodu o zamilované dvojici, jejíž osudové lásce nepřály sváry mezi dvěma znepřátelenými newyorskými tlupami mladistvých, se zapsalo do historie kinematografie, vdechlo nový dech do tehdy skomírajícího žánru, započalo muzikálovou éru 60. let a inspirovalo mnohé další autory. O šedesát let novější verze Stevena Spielberga cílí na současné publikum, oproti své předloze se nicméně dočkala jen několika změn, a to převážně kosmetických.

West Side Story (2021) – Recenze
Zdroj fotek: Falcon

1. 12. 2021

Klan Gucci (House of Gucci) – Recenze – 60%

V důsledku pandemie a protahovaného dokončování filmových projektů došlo k tomu, že ani ne dva měsíce poté, co nás čtyřiaosmdesátiletý režisér Ridley Scott oblažil výborným historickým snímkem Poslední souboj, přichází do našich kin jeho druhý letošní film, drama o intrikách v rodině italských módních gigantů. Rodinný klan s příjmením Gucci je zde v časovém úseku od začátku 70. let do poloviny 90. let představen zejména skrze vnuka zakladatele celé značky, Maurizia Gucciho (Adam Driver), a jeho manželku Patrizii (Lady Gaga), jimž zdatně sekundují Mauriziův otec Rodolfo (Jeremy Irons), strýc Aldo (Al Pacino) a bratranec Paolo (Jared Leto).

Klan Gucci (House of Gucci) – Recenze
Zdroj fotek: Forum Film CZ