29. 2. 2024

Duna: Část druhá (Dune: Part Two) – Recenze – 80%

Druhá část filmové adaptace slavného sci-fi románu Franka Herberta navazuje tam, kde před dvěma a půl roky skončila první Duna. Paul (Timothée Chalamet) a jeho matka Jessica (Rebecca Ferguson) unikli zákeřnému atentátu na jejich rod a nalezli útočiště mezi Fremeny, obyvateli pouštní planety Arrakis. Tam jim dělá společnost kromě písečných bouří a obřích pouštních červů zejména vůdce jednoho z domorodých kmenů zvaný Stilgar (Javier Bardem) a mladá Fremenka jménem Chani (Zendaya), kteří Paulovi pomáhají stát se jedním z nich. Pro ateistickou část Fremenů je Paul pouhý cizinec, k němuž si pozvolna nacházejí cestu, leč mnozí náboženští fanatici v něm vidí spasitele a proroka, jehož příchod byl předpovězen v dávných legendách. Paulovi jde ale hlavně o dosáhnutí pomsty vůči spiklencům Imperátorovi (Christopher Walken) a baronu Harkonnenovi (Stellan Skarsgård), kteří jsou za vyvraždění jeho otce a přátel zodpovědní.

Duna: Část druhá (Dune: Part Two) – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment
 

23. 2. 2024

Manželé Stodolovi – Recenze – 50%

Film Manželé Stodolovi natočil jako svůj celovečerní hraný debut zkušený dokumentarista Petr Hátle, jenž na jeho scénáři spolupracoval s Tomášem Hrubým, který je zároveň producentem filmu. Příběh dvojice známých českých sériových vrahů se v podání obou filmařů dočkal podoby sociálního psychologického dramatu, v němž titulní manžele ztvárnili Jan Hájek a Lucie Žáčková, kteří hráli manželský pár již v dramatu Kobry a užovky.

Manželé Stodolovi – Recenze
Zdroj fotek: CinemArt

16. 2. 2024

Sucho – Recenze – 60%

Filmový režisér a scenárista Bohdan Sláma se po svém předchozím filmu Krajina ve stínu vrací k autorské tvorbě, k tématu mezigeneračních rodinných střetů a také k prostředí současného venkova, jež bylo určujícím pro jeho starší filmy Divoké včely, Štěstí či Venkovský učitel. Ve fotogenické lokaci označované jako Moravské Toskánsko rozehrává dramatický příběh dvou znepřátelených sousedských rodin, které se vyznačují odlišným přístupem ke stylu života. Významným motivem Sucha je provázanost lidí s přírodou – film ukazuje, že leckdy nešetrné chování postav má důsledky na okolní krajinu, jejíž stav se zas na oplátku promítá do mezilidských vztahů plných křivd a neshod.

Sucho – Recenze
Zdroj fotek: Bontonfilm

9. 2. 2024

Jeden život (One Life) – Recenze – 70%

O britském humanitárním pracovníkovi Nicholasi Wintonovi (1909-2015), jenž před vypuknutím druhé světové války v roce 1939 stihl zachránit 669 československých židovských dětí a vyvézt je z nacisty okupované země do Anglie, vzniklo již několik filmů. Český filmař Matěj Mináč natočil hned trojici celovečerních počinů mapujících Wintonovy skutky, nejprve hrané drama Všichni moji blízcí a poté i dokumenty Síla lidskosti – Nicholas Winton a Nickyho rodina. Z britské produkce zas nelze opomenout dokumentární snímek Do cizí náruče, sestavený z výpovědí skutečných účastníků transportů dětí do Velké Británie. Celá kolekce, čítající i množství televizních dokumentů, se nyní rozrostla o britský hraný film Jeden život, v němž postavu Nicholase Wintona ztvárnili v různých fázích jeho života herci Johnny Flynn a Anthony Hopkins.

Jeden život (One Life) – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment

4. 2. 2024

Ceny české filmové kritiky za rok 2023 - výsledky


Vítězný film - Přišla v noci
Vítězný film: Přišla v noci

NEJLEPŠÍ FILM

                Přišla v noci

                Tonda, Slávka a kouzelné světlo

     Úsvit

 

NEJLEPŠÍ DOKUMENT

               Návštěvníci (režie Veronika Lišková)

               Světloplachost (režie Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík)

               Velké nic (režie Vít Klusák a Marika Pecháčková)

              

3. 2. 2024

Argylle: Tajný agent (Argylle) – Recenze – 50%

Akční špionážní komedie Argylle: Tajný agent je novým snímkem režiséra Matthewa Vaughna, který dříve natočil v tomtéž žánru trilogii Kingsman (Tajná služba, Zlatý kruh a První mise) a kromě toho třeba i komiksový nářez Kick-Ass nebo pohádkovou fantasy Hvězdný prach. Uvedení jeho nového filmu do kin doprovází i vydání románu „Argylle“ od spisovatelky Elly Conway, jenž se zabývá dobrodružstvím tajného agenta téhož jména, a k němuž se pojí dvojice zajímavostí.

Argylle: Tajný agent (Argylle) – Recenze
Zdroj fotek: CinemArt

1. 2. 2024

Premiantka (Miller’s Girl) – Recenze – 30%

Americký film Premiantka je režijním a scenáristickým debutem filmařky Jade Halley Bartlett, jenž vypráví o osmnáctileté středoškolačce jménem Cairo Sweet (Jenna Ortega), která začne docházet na hodiny literatury ke zhruba padesátiletému učiteli Jonathanovi (Martin Freeman). Ona je chytrá, krásná, sečtělá a spisovatelsky nadaná, on je sám bývalým spisovatelem, jemuž její znalosti a schopnosti imponují, a rád by rozvíjel její talent. V jejich komunikaci se brzy začne čím dál víc projevovat vzájemná náklonnost, která přeroste od běžného vztahu mezi pedagogem a studentkou v něco mnohem důvěrnějšího, byť stále platonického. Vývoj událostí pak ale kulminuje tím, že Cairo odevzdá jako seminární práci pornografickou povídku plnou šťavnatých detailů, jejímiž protagonisty jsou oni dva.

Premiantka (Miller’s Girl) – Recenze
© Lionsgate