31. 12. 2014

Co nás naučily filmy v kinech za rok 2014

Především bych chtěl popřát veselého Silvestra a vše nejlepší do Nového roku všem čtenářům tohoto blogu a vůbec všem lidem. Ať je rok 2015 úspěšný, šťastný a bohatý na kvalitní filmy.

V druhé řadě bych se chtěl omluvit za značně omezený počet příspěvků za poslední měsíc, leč mám před sebou státnice (v polovině a koncem ledna) a ty jsou přednější, než cokoli dalšího. Velmi podobně to tím pádem bude vypadat i v lednu, ale od února dál by už mělo recenzí přibývat, protože zase začnu důsledně chodit na filmy a pokud možno se pokusím dohnat i to, co v lednu zameškám.

Nebudu dělat žebříčky nejhorších ani nejlepších filmů uplynulého roku, ale jen zmíním pár kousků, které považuji za mimořádně kvalitní, a které by vám neměly uniknout - Na hraně zítřka, X-Men: Budoucí minulost, Interstellar, Mami!, Zmizelá, Tři bratři, Výchozí bod, Dvojník, LEGO Příběh, Klub poslední naděje, Chlapectví, Grandhotel Budapešť, Magický hlas rebelky, Kukuřičný ostrov a Strážci Galaxie. Z filmů, které nešly u nás v kinech, přestože jsou výjimečné a velmi zdařilé, bych vyzdvihl Kalvárii (skotské drama o knězi, k němuž se přijde vyzpovídat jeho vlastní vrah), Co děláme v temnotách (nejlepší komedie za posledních mnoho let - falešný dokument o upírech na Novém Zélandě), Predestination (sci-fi/drama s časovými paradoxy, které vám pěkně zamotají hlavu), Křížovou cestu (drama o čtrnácti statických obrazech, v nichž se odráží obludnost náboženského fanatismu), Snowpiercer (komiksové post-apokalyptické sci-fi odehrávající se v mikrosvětě dlouhého vlaku)  a Život Rogera Eberta (dokument o slavném filmovém kritikovi).

18. 12. 2014

EXODUS: Bohové a králové (Exodus: Gods and Kings) – Recenze – 70%

Následující recenze obsahuje spoilery ohledně děje filmu a Bible.

Nemělo by to však vadit, neb biblicko-historický snímek EXODUS: Bohové a králové vypráví příběh o Mojžíšovi, který je obecně známý a nadčasový, takže ho pravděpodobně znají skoro všichni, ať už z Bible, z dvojice filmů Cecila B. DeMilla s názvem Desatero přikázání (jeden z roku 1923, druhý z roku 1956), nebo z animovaného Prince Egyptského (1998). Ale i pokud jste zmíněnou knihu nečetli a dotyčné filmy neviděli, tak snad alespoň rámcově tuhle story o spasiteli hebrejského lidu, který osvobodil celý národ z otroctví a dovedl jej do zaslíbené země, máte v povědomí. Nebo jste minimálně museli zaslechnout něco o deseti ranách egyptských a o tom, jak se před Mojžíšem rozestoupilo Rudé moře.
 
EXODUS: Bohové a králové (Exodus: Gods and Kings) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

9. 12. 2014

Hobit: Bitva pěti armád (The Hobbit: The Battle of the Five Armies) – Recenze – 50%

Není asi nutné o událostech v posledním dílu Hobita obšírně mluvit, protože kdo o celém tom rozjetém fenoménu nic neví, tak do kina stejně nepůjde, a ostatním je zbytečné to připomínat. Bitva pěti armád plynule navazuje na předchozí film tím, že nás bez okolků uvrhne doprostřed paniky a akce zprostředkované drakem Šmakem útočícím na Jezerní město a posléze se postupně sune až k mega-bitvě, v níž jde o vlastnictví všeho bohatství, které se nyní nachází v Osamělé (doslova) hoře tak nějak bez bezpečnostních opatření, a o které se handrkují jak trpaslíci, tak elfové s lidmi z Jezerního města plus nějací ti skřeti navrch (a se Sauronem dýchajícím jim na záda). A protože v útlé knižní předloze jde už jen o pět zbývajících kapitol, tak se Jackson dokonce vešel do dvou a půl hodiny…
 
Hobit: Bitva pěti armád (The Hobbit: The Battle of the Five Armies) – Recenze
Zdroj fotek: warnerbros.cz

2. 12. 2014

Velkolepé muzeum (Das Große Museum) – Recenze – 60%

Rakouský dokument Velkolepé muzeum se zabývá zákulisním děním v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni, což je jedno z nejvýznamnějších a největších muzeí dějin umění v Evropě. Tento neobvyklý pohled zprostředkovává skrze nahlížení do pracovní rutiny několika zaměstnanců muzea, vykonávajících běžnou náplň své každodenní práce.
 
Velkolepé muzeum (Das Große Museum) – Recenze
Zdroj fotek: filmeurope.cz