30. 3. 2022

Známí neznámí – Recenze – 60%

Česká komedie Známí neznámí vznikla jako věrná předělávka italského vztahového snímku Naprostí cizinci, jenž se v roce 2016 dočkal výrazného diváckého úspěchu a obdržel řadu ocenění. Natočení domácí verze je v zásadě logickým a nepříliš překvapivým krokem, v podstatě to byla stejně jen otázka času. Naprostí cizinci jsou totiž filmem s největším počtem lokálních remaků v historii kinematografie (a jsou takto zapsáni i v Guinnessově knize rekordů). V současnosti existuje přes dvacet různých variant tohoto filmu, od španělské, maďarské či polské po indickou, tureckou nebo mexickou. Německá předělávka s názvem Téměř dokonalá tajemství byla dokonce před pár lety uvedena v českých kinech, stejně jako italský originál.

Známí neznámí – Recenze
Zdroj fotek: CinemArt

28. 3. 2022

Ceny Akademie Oscar 2022 - Výsledky

 

Vítězný film - V rytmu srdce (CODA)
Vítězný film - V rytmu srdce (CODA)

Nejlepší film

   Belfast

              Drive My Car

              Duna

              K zemi hleď!

              Král Richard: Zrození šampiónek

              Lékořicová Pizza

  Síla psa

             Ulička přízraků

             V rytmu srdce

  West Side Story

 

25. 3. 2022

Poslední závod – Recenze – 70%

České sportovní drama Poslední závod přišlo do kin 24. března 2022, tedy přesně v den 109. výročí tragicky ukončeného běžkařského závodu na 50 kilometrů, jenž se konal v Krkonoších roku 1913. Náhlá změna počasí tehdy na zasněžených hřebenech zaskočila pořadatele i závodníky, a to včetně legendárního českého lyžaře Bohumila Hanče a jeho kamaráda Václava Vrbaty, jimž od té doby stojí v kopcích nad Špindlerovým Mlýnem společný pomník. Jejich příběhem se zaobíral již československý snímek Synové hor z roku 1956 a nyní jej znovu převyprávěl dokumentarista, scenárista a režisér Tomáš Hodan, mimo jiné častý spolupracovník Marka Najbrta (Kancelář Blaník) a režisér dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman

Poslední závod – Recenze
© Nikolas Tušl

17. 3. 2022

Ambulance – Recenze – 60%

Svůj předchozí film s názvem 6 underground: Tajné operace natočil režisér Michael Bay pro Netflix. Nyní se tvůrce snímků Armageddon a Transformers vrací do kin s akčním thrillerem Ambulance, jehož zápletku si vypůjčil ze stejnojmenného dánského filmu z roku 2005. Příběh o dvou bratrech, kteří začnou po vyloupení banky prchat před policií v ukradené záchrance, v níž se shodou okolností nachází též mladá medička s umírajícím pacientem, přitom Bay pojal ve svém typickém stylu – jako opulentní a hyperaktivní akční jízdu plnou explozí, přestřelek, patosu a obligátních srážek se zeleninovými stánky.

Ambulance – Recenze
Zdroj fotek: CinemArt

10. 3. 2022

Betlémské světlo – Recenze – 40%

Betlémské světlo je novým hořce-komediálním filmem režiséra a scenáristy Jana Svěráka, jenž vznikl jako volná adaptace několika povídek Zdeňka Svěráka, publikovaných v jeho sbírkách „Povídky“ a „Nové povídky“ (film je ostatně pojmenován podle jedné z nich). Tvůrčí duo otec a syn se však při společné práci na scénáři nespokojilo s představou klasického povídkového filmu a místo něj přišlo s podnětně vyhlížejícím konceptem magicko-realistického prolínání skutečnosti s několika fikčními liniemi. Trojice vybraných povídek se tak dočkala jednotícího rámce v podobě příběhu jejich autora, jenž kromě vlastní tvorby zápasí i se stářím, nemocemi a problémy v manželství. 

Betlémské světlo – Recenze
© Biograf Jan Svěrák / Tomáš Teglý

6. 3. 2022

Český lev 2022 - Výsledky

 

Nejlepší film - Zátopek
Nejlepší film - Zátopek

NEJLEPŠÍ FILM

Atlas ptáků

Chyby

Muž se zaječíma ušima

Okupace

           Zátopek

 

1. 3. 2022

The Batman – Recenze – 90%

Novou verzi komiksového filmu o netopýřím muži s Robertem Pattinsonem v hlavní roli a s názvem The Batman natočil a spolu se scenáristou Peterem Craigem i napsal režisér Matt Reeves, který se po monster thrilleru natáčeném z pohledu první osoby Monstrum zhostil americké předělávky švédského hororového dramatu Ať vejde ten pravý a následně i sci-fi filmů Úsvit planety opic a Válka o planetu opic, posledních dvou dílů opičí trilogie. The Batman je jeho doposud nejambicióznějším filmem – ze všech snímků o Batmanovi je zdaleka nejtemnější (barevně i atmosférou) a také nejdelší (176 minut) a snoubí se v něm mimo jiné kombinace komiksového dramatu, akčního krimi-thrilleru, pulpové gangsterky, neonoir detektivky a sporadicky i katastrofického filmu.

The Batman – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment