22. 3. 2023

John Wick: Kapitola 4 (John Wick: Chapter 4) – Recenze – 90%

Herec Keanu Reeves a jeho kamarád, zkušený kaskadér a tehdy debutující režisér Chad Stahelski, patrně neměli v roce 2014 tušení, jaký fenomén svým filmem nakonec spustí. Je docela zábavné sledovat, jak se z prvního Johna Wicka, relativně přímočarého, leč nebývale efektního akčního filmu o pomstě bývalého elitního nájemného vraha za zabití psa, stala během následujících let rozmáchlá epická série s netriviální mytologií, představující jeden ze současných vrcholů akčního žánru. Snímek John Wick: Kapitola 4 jde v tomhle nejdál – má nestřídmých 169 minut, přičemž jde v podstatě již o velkofilm s obřím rozsahem, jehož skoro všechny akční sekvence zabírají velmi poctivé, zhruba desetiminutové úseky, a jehož příběh, byť opět docela jednoduchý, je obalen solidní scenáristickou prací založenou na pečlivě budovaném vyprávění a postupném šponování intenzity jednotlivých situací.

John Wick: Kapitola 4 (John Wick: Chapter 4) – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment

13. 3. 2023

Ceny Akademie Oscar 2023 - Výsledky

 

Všechno, všude, najednou
Vítězný film - Všechno, všude, najednou

Nejlepší film

                Avatar: The Way of Water

               Elvis

               Fabelmanovi

    Na západní frontě klid

    Tár

    Top Gun: Maverick

               Trojúhelník smutku

               Víly z Inisherinu

               Všechno, všude, najednou

               Women Talking

 

8. 3. 2023

Vřískot 6 (Scream VI) – Recenze – 60%

Šestý díl sebeironické hororové série Vřískot opět natočili režiséři Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett (hororová komedie Krvavá nevěsta), kteří režírovali i rok starý pátý díl (jenž se nejmenoval „Vřískot 5“, ale jen „Vřískot“). Jejich pátému Vřískotu bylo vytýkáno především to, že již nepřichází s ničím novým a je pouze nastavovanou kaší, která už jen recykluje mnohokrát vyvařená schémata a motivy. Skutečnost, že si samotní tvůrci byli celkové omšelosti svého díla vědomi, a dokonce na ni přímo ve filmu v rámci dialogů místy legračně poukazovali, snímek nezachránila. Ve Vřískotu 6 se některých pochybení vyvarovali, jinak ale opět servírují to samé v bleděmodrém, jen s minimálními změnami. 

Vřískot 6 (Scream VI) – Recenze
Zdroj fotek: Forum Film CZ

5. 3. 2023

Český lev 2022 - Výsledky

 

Vítězný film - Il Boemo
Vítězný film - Il Boemo

NEJLEPŠÍ FILM

Arvéd

BANGER.

Il Boemo

Oběť

           Světlonoc

 

NEJLEPŠÍ REŽIE

Adam Sedlák (BANGER.)

Michal Blaško (Oběť)

Petr Václav (Il Boemo)

           Tereza Nvotová (Světlonoc)

Vojtěch Mašek (Arvéd)

 

22. 2. 2023

Velryba (The Whale) – Recenze – 70%

Americký režisér Darren Aronofsky se ve filmu Velryba po letech opět vrací k tématu fyzické sebedestrukce, kterou prozkoumával již ve snímcích Requiem za sen, jenž se točil kolem několika lidí propadajících se do drogové závislosti, Wrestler, jehož hrdinou byl stárnoucí bojovník, neschopen se navzdory zdravotním potížím vzdát své kariéry v ringu, a Černá labuť, který pojednával o ambiciózní baletce toužící po dosažení dokonalosti. Protagonistou jeho nového filmu je pro změnu morbidně obézní učitel literatury Charlie, téměř třísetkilový muž, který řeší svá traumata, smutek i stresové situace přejídáním.

Velryba (The Whale) – Recenze
Zdroj fotek: Aerofilms

16. 2. 2023

Ant-Man a Wasp: Quantumania (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) – Recenze – 40%

Třetí díl filmové série se superhrdinou Ant-Manem se skoro celý odehrává v říši kvantových částic, do níž jsou krátce po začátku filmu nedopatřením vtaženi jak hlavní hrdina Scott (Paul Rudd), jeho žena Hope (Evangeline Lilly) a jejich skoro dospělá dcera Cassie (Kathryn Newton), tak i prarodiče Hank (Michael Douglas) a Janet (Michelle Pfeiffer). Všichni náhle zjišťují, že říše kvant je mnohem rozsáhlejší a komplexnější, než si doposud mysleli (resp. Janet o tom celou dobu věděla, ale tak nějak se zdráhala o tom ostatním povědět). Mimo jiné se v ní vyskytují celé samostatné světy žijící vlastním životem, které jsou plné všelijakých roztodivných bytostí. Což činí z filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania takový mix Marvelu a Star Wars, z něhož však nedopatřením vylezlo cosi strašlivě ošklivého a brutálně digitálně přeplácaného.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) – Recenze
Zdroj fotek: Falcon

5. 2. 2023

Ceny české filmové kritiky za rok 2022 - výsledky

 

Nejlepší film - Arvéd
Vítěz v kategorii Nejlepší film

NEJLEPŠÍ FILM

               Arvéd – producenti Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová a Ivan Ostrochovský

               BANGER. – producenti Jakub Jíra a Kryštof Zelenka

    Il Boemo – producent Jan Macola

 

NEJLEPŠÍ DOKUMENT

               Good Old Czechs (režie Tomáš Bojar)

               KaprKód (režie Lucie Králová)

               Zkouška umění (režie Adéla Komrzý a Tomáš Bojar)


3. 2. 2023

Ostrov – Recenze – 50%

Režisér a scenárista Rudolf Havlík uvedl loni do kin hned dva své filmy – fantaskní komedii plnou obludných stereotypů Po čem muži touží 2 a dějově vyprázdněnou fádní romanci Prezidentka – a oba velmi špatné. Velkým zlepšením oproti nim je jeho novinka Ostrov, dobrodružná romantická komedie s Jiřím Langmajerem a Janou Plodkovou v hlavních rolích, která sice také není kdovíjak úžasná, leč alespoň zvládá uspokojivě pracovat s pravidly daného žánru, příběhově je relativně naditá a ani není tak okázale tupá, jak bývá u českých romantických komedií často zvykem.

Ostrov – Recenze
Zdroj fotek: CinemArt

24. 1. 2023

Nominace na Ceny Akademie Oscar 2023

V úterý 24. ledna byly vyhlášeny nominace na ceny Oscar za rok 2022. Nejvíce nominací (jedenáct) bylo uděleno fantazijnímu snímku o cestování mezi paralelními světy Všechno, všude, najednou a o druhý nejvyšší počet nominací se dělí metaforické černohumorné drama Víly z Inisherinu a německé válečné drama Na západní frontě klid. Kromě nich se v kategorii Nejlepší film popere o sošku dalších sedm filmů - velkofilm Avatar: The Way of Water, hudební životopisný snímek Elvis, drama o dospívání Stevena Spielberga Fabelmanovi, drama o perfekcionistické dirigentce Tár, akční hit Top Gun: Maverick, švédský satirický Trojúhelník smutku a drama o sexuálním zneužívání v malé náboženské komunitě Women Talking. Slavnostní ceremoniál předávání cen proběhne 12. března 2023.

Nominace na Ceny Akademie Oscar 2023
Nominovaní v kategorii Nejlepší film


Nejlepší film

               Avatar: The Way of Water

               Elvis

               Fabelmanovi

   Na západní frontě klid

   Tár

   Top Gun: Maverick

              Trojúhelník smutku

              Víly z Inisherinu

              Všechno, všude, najednou

              Women Talking

 

Nejlepší režie

   Daniel Kwan a Danial Scheinert (Všechno, všude, najednou)

              Martin McDonagh (Víly z Inisherinu)

   Ruben Östlund (Trojúhelník smutku)

   Steven Spielberg (Fabelmanovi)

   Todd Field (Tár)

 

10. 1. 2023

Babylon – Recenze – 80%

Režisér a scenárista Damien Chazelle vypráví v dramatické satirické fresce Babylon příběh několika postav se vzájemně propletenými osudy, jejichž život a práci v Hollywoodu v období mezi roky 1926 a 1932 výrazně ovlivnil nástup zvukového filmu. Tato technologická revoluce postupem času připravila o kariéru celou řadu herců a hereček proslavených němým filmem, neschopných se adaptovat na nové podmínky, změnu nálady ve společnosti a na proměnu divácké poptávky. Návrat k divokým dvacátým létům minulého století a k bezmála 100 let staré historii kinematografie však režisérovi slouží především k vyjádření lásky k filmům jako takovým a zároveň k nebývale ostré kritice Hollywoodu. Ten je totiž v Babylonu velmi nelichotivě vykreslen jako ze všech stran prohnilý zábavní průmysl, který si svou pověst „továrny na sny“ vybudoval na všudypřítomném útlaku obyčejných pracovníků, nezřízeném hédonismu boháčů a na pošlapávání lidských práv a lidskosti obecně.

Babylon – Recenze
Zdroj fotek: CinemArt

4. 1. 2023

Nejlepší filmy roku 2022 podle Filmspot.cz

Následující filmy považuji za to nejlepší, co jsem z loňské produkce viděl, ať už v kinech, na filmových festivalech nebo na steamovacích službách. Zvlášť uvádím filmy promítané v kině, české filmy a snímky viděné mimo běžnou kino distribuci.

Moc děkuji za to, že čtete mé texty, a přeji šťastný, úspěšný a ve zdraví prožitý rok 2023 😊 

Nejlepší filmy roku 2022 v kinech