21. 5. 2024

Furiosa: Sága Šíleného Maxe (Furiosa: A Mad Max Saga) – Recenze – 80%

Akční post-apokalyptický film Šílený Max: Zběsilá cesta byl v roce 2015 výjimečným zjevením. Velkorozpočtový, a přitom nebývale energický, punkový a rebelský film vynikal pevně uchopenou a zcela nekompromisní autorskou vizí, spektakulární akcí, uchvacující audiovizuální i vypravěčskou úrovní a silnou atmosférou. Také znovu oživil kariéru tehdy sedmdesátiletého australského režiséra George Millera, jenž jím nakopl akční žánr způsobem, který by se dal očekávat spíš od režisérů o víc jak polovinu mladších. Navázat na takto vysoko položenou laťku byl těžký úkol, jehož se nyní po devíti letech téměř osmdesátiletý Miller chopil se ctí, a byť kvalitám Zběsilé cesty se mu dosáhnout nepodařilo, tak výsledkem jeho práce je opět velmi výrazný a pozoruhodný počin.

Furiosa: Sága Šíleného Maxe (Furiosa: A Mad Max Saga) – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment

15. 5. 2024

Cizinci: Kapitola 1 (The Strangers: Chapter 1) – Recenze – 40%

Americký horor Cizinci: Kapitola 1 vypráví o mladém páru Newyorčanů, kteří vyrazili na výlet s cílem oslavit pětileté výročí jejich vztahu. Vinou náhlé závady na autě jsou však nuceni se neplánovaně zdržet v nebezpečně vyhlížející vesničce kdesi na americkém zapadákově a strávit noc v pronajatém loveckém srubu uprostřed lesa. Romantický večer jim následně zkomplikují tři psychopatičtí zabijáci v maskách, jimž se podaří proniknout dovnitř stavení, a kteří si pro zaskočené nájemníky nachystali noc plnou násilí a psychického teroru.

Cizinci: Kapitola 1 (The Strangers: Chapter 1) – Recenze
Zdroj fotek: Donart Film

12. 5. 2024

Jedna noc – Recenze – 40%

Adam (Adam Ernest) je úspěšný hudebník, který jednoho večera odjede z koncertu své kapely v doprovodu svůdné fanynky, přestože na něj doma čeká těhotná manželka Eliška (Vanda Chaloupková). Jelikož je opilý, tak se při řízení automobilu vybourá a svou potenciální milenku zabije. Zbytek českého dramatu režiséra a scenáristy Davida Laňky se odehrává v době, kdy je Adam již venku z vězení, se svou ženou (která jej kupodivu neopustila) žije v nuzném špinavém podnájmu a jejich dítěti je necelý rok.

Jedna noc – Recenze
Zdroj fotek: Bontonfilm

9. 5. 2024

Království Planeta opic (Kingdom of the Planet of the Apes) – Recenze – 70%

Pokračování série Zrození Planety opic (2011), Úsvit planety opic (2014) a Válka o planetu opic (2017) se odehrává oproti zmíněným titulům o několik generací později (dle tvůrců údajně o nějakých cca 300 let, byť ve filmu to přímo nezazní), ale stále o dost dříve než úplně původní Planeta opic z roku 1968. Děj celé předešlé trilogie a příběh šimpanze Cézara, jenž učil ostatní opice o jednotě tlupy, sounáležitosti a o hodnotách rodiny a míru, je ale každopádně pro postavy tohoto filmu již polozapomenutou legendou z dávných dob.

Hlavním hrdinou je tentokrát šimpanzí dorostenec Noe, jehož domov je zničen jinými opicemi a jeho rodina i přátelé jsou odvlečeni kamsi, kam se je Noe musí vydat zachránit. Po cestě se k němu přidává i sečtělý orangutan Raka, jenž jej seznamuje se střípky z historie (a s odkazem Cézarova moudrého učení, skoro jako kdyby byl Cézar něco jako lidoopí verze Ježíše), a mladá lidská žena Mae (Freya Allan), která se snaží najít další inteligentní lidi, což je čím dál větší vzácnost (z většiny lidstva se v důsledku působení virové nákazy stala němá a tupá zvěř). 

Království Planeta opic (Kingdom of the Planet of the Apes) – Recenze
Zdroj fotek: Falcon

25. 4. 2024

Lesní vrah – Recenze – 50%

Český film režiséra Radima Špačka (Pouta, Zlatý podraz) a scenáristy a producenta Zdeňka Holého se zabývá skutečnou postavou Viktora Kalivody, ani ne třicetiletého mladíka, jenž v roce 2005 zastřelil v lesích jihomoravského kraje tři lidi, pročež si vysloužil přezdívku „Lesní vrah“. Několik dní poté byl dopaden policií a následně odsouzen na doživotí. Ve vězení spáchal v roce 2010 sebevraždu. Nízkorozpočtový snímek se zaměřuje na události zhruba posledního roku, který Viktor strávil na svobodě.

Lesní vrah – Recenze
Zdroj fotek: Vernes

19. 4. 2024

Občanská válka (Civil War) – Recenze – 60%

Americko-britský film Občanská válka natočil režisér a scenárista Alex Garland (Ex Machina, Men), jenž v něm vypráví o alternativní verzi Spojených států amerických, z nichž se stala fašistická země vedená prezidentem-diktátorem, rozštěpená do několika znepřátelených táborů, které jsou spolu v otevřeném válečném konfliktu. Na hrůzné výjevy v kdysi demokratickém státě, jehož zcela pohltila bestiální vlna bratrovražedného násilí, militantního nacionalismu a amorální krutosti, film nahlíží z perspektivy čtveřice novinářů a válečných fotografů, kteří se společně vydávají v autě na dlouhou cestu skrz válečnou zónu do Washingtonu s cílem získat od prezidenta exkluzivní rozhovor dřív, než ho zajmou a nejspíš i popraví vojenské složky separatistů.

Občanská válka (Civil War) – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment

11. 4. 2024

Tady Havel, slyšíte mě? – Recenze – 60%

Dokument Tady Havel, slyšíte mě? se zaobírá událostmi v posledních třech letech života bývalého prezidenta Václava Havla, které kulminovaly natáčením jeho filmu podle vlastní divadelní hry Odcházení. Záběry zachycující činnosti pozvolna chřadnoucího muže natáčel přímo na Havlovu žádost dokumentarista Petr Jančárek, jenž s ním spolupracoval již během jeho prezidentského mandátu a v roce 2012 režíroval trojdílný dokumentární televizní cyklus Václav Havel, Praha – Hrad. Až do Havlova úmrtí v roce 2011 pořídil Petr Jančárek v jeho blízkosti okolo 200 hodin materiálu. Film, který se podařilo sestříhat na skromných 86 minut, se tak dostává do kin více než o dekádu později.

Tady Havel, slyšíte mě? – Recenze
Zdroj fotek: Continental Film