5. 2. 2023

Ceny české filmové kritiky za rok 2022 - výsledky

 

Nejlepší film - Arvéd
Vítěz v kategorii Nejlepší film

NEJLEPŠÍ FILM

               Arvéd – producenti Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová a Ivan Ostrochovský

               BANGER. – producenti Jakub Jíra a Kryštof Zelenka

    Il Boemo – producent Jan Macola

 

NEJLEPŠÍ DOKUMENT

               Good Old Czechs (režie Tomáš Bojar)

               KaprKód (režie Lucie Králová)

               Zkouška umění (režie Adéla Komrzý a Tomáš Bojar)


3. 2. 2023

Ostrov – Recenze – 50%

Režisér a scenárista Rudolf Havlík uvedl loni do kin hned dva své filmy – fantaskní komedii plnou obludných stereotypů Po čem muži touží 2 a dějově vyprázdněnou fádní romanci Prezidentka – a oba velmi špatné. Velkým zlepšením oproti nim je jeho novinka Ostrov, dobrodružná romantická komedie s Jiřím Langmajerem a Janou Plodkovou v hlavních rolích, která sice také není kdovíjak úžasná, leč alespoň zvládá uspokojivě pracovat s pravidly daného žánru, příběhově je relativně naditá a ani není tak okázale tupá, jak bývá u českých romantických komedií často zvykem.

Ostrov – Recenze
Zdroj fotek: CinemArt

24. 1. 2023

Nominace na Ceny Akademie Oscar 2023

V úterý 24. ledna byly vyhlášeny nominace na ceny Oscar za rok 2022. Nejvíce nominací (jedenáct) bylo uděleno fantazijnímu snímku o cestování mezi paralelními světy Všechno, všude, najednou a o druhý nejvyšší počet nominací se dělí metaforické černohumorné drama Víly z Inisherinu a německé válečné drama Na západní frontě klid. Kromě nich se v kategorii Nejlepší film popere o sošku dalších sedm filmů - velkofilm Avatar: The Way of Water, hudební životopisný snímek Elvis, drama o dospívání Stevena Spielberga Fabelmanovi, drama o perfekcionistické dirigentce Tár, akční hit Top Gun: Maverick, švédský satirický Trojúhelník smutku a drama o sexuálním zneužívání v malé náboženské komunitě Women Talking. Slavnostní ceremoniál předávání cen proběhne 12. března 2023.

Nominace na Ceny Akademie Oscar 2023
Nominovaní v kategorii Nejlepší film


Nejlepší film

               Avatar: The Way of Water

               Elvis

               Fabelmanovi

   Na západní frontě klid

   Tár

   Top Gun: Maverick

              Trojúhelník smutku

              Víly z Inisherinu

              Všechno, všude, najednou

              Women Talking

 

Nejlepší režie

   Daniel Kwan a Danial Scheinert (Všechno, všude, najednou)

              Martin McDonagh (Víly z Inisherinu)

   Ruben Östlund (Trojúhelník smutku)

   Steven Spielberg (Fabelmanovi)

   Todd Field (Tár)

 

10. 1. 2023

Babylon – Recenze – 80%

Režisér a scenárista Damien Chazelle vypráví v dramatické satirické fresce Babylon příběh několika postav se vzájemně propletenými osudy, jejichž život a práci v Hollywoodu v období mezi roky 1926 a 1932 výrazně ovlivnil nástup zvukového filmu. Tato technologická revoluce postupem času připravila o kariéru celou řadu herců a hereček proslavených němým filmem, neschopných se adaptovat na nové podmínky, změnu nálady ve společnosti a na proměnu divácké poptávky. Návrat k divokým dvacátým létům minulého století a k bezmála 100 let staré historii kinematografie však režisérovi slouží především k vyjádření lásky k filmům jako takovým a zároveň k nebývale ostré kritice Hollywoodu. Ten je totiž v Babylonu velmi nelichotivě vykreslen jako ze všech stran prohnilý zábavní průmysl, který si svou pověst „továrny na sny“ vybudoval na všudypřítomném útlaku obyčejných pracovníků, nezřízeném hédonismu boháčů a na pošlapávání lidských práv a lidskosti obecně.

Babylon – Recenze
Zdroj fotek: CinemArt

4. 1. 2023

Nejlepší filmy roku 2022 podle Filmspot.cz

Následující filmy považuji za to nejlepší, co jsem z loňské produkce viděl, ať už v kinech, na filmových festivalech nebo na steamovacích službách. Zvlášť uvádím filmy promítané v kině, české filmy a snímky viděné mimo běžnou kino distribuci.

Moc děkuji za to, že čtete mé texty, a přeji šťastný, úspěšný a ve zdraví prožitý rok 2023 😊 

Nejlepší filmy roku 2022 v kinech

15. 12. 2022

Avatar: The Way of Water – Recenze – 90%

Uvedení dlouho očekávaného pokračování veleúspěšného filmu Avatar z roku 2009 bylo původně plánované už na rok 2014. Datum premiéry se však kvůli náročnosti příprav a samotného natáčení, technologické složitosti a pracné post-produkce mnohokrát posouvalo. Druhý díl, který se natáčel souběžně s dílem třetím, tak přichází do kin třináct let poté, co se první Avatar stal velkolepou událostí a technicky přelomovým dílem. Nový snímek za svým předchůdcem v těchto ohledech nijak nezaostává. Předlouhé čekání se vyplatilo.

Avatar: The Way of Water – Recenze
Zdroj fotek: Falcon

27. 11. 2022

Fabelmanovi (The Fabelmans) – Recenze – 80%

Malý chlapec jménem Sam Fabelman vyráží na počátku 50. let poprvé s rodiči do kina na cirkusový film Největší představení na světě, jehož destruktivní scéna srážky vlaku s automobilem se pro něj stává formativním zážitkem. Posedlý onou sekvencí si ji doma opakovaně přehrává s modely vláčků a poté ji i tajně natáčí na otcovu kameru, aby si mohl výsledek dokolečka promítat na rozevřené dlaně, které mu nahrazují plátno. Takto vzpomíná režisér, scenárista a držitel dvou Oscarů Steven Spielberg na okamžik, kdy byl poprvé osudově okouzlen filmem. Ve svém zdaleka nejosobnějším snímku Fabelmanovi se vrací k vlastnímu dětství a dospívání, k vyrůstání se třemi sestrami, k zážitkům ze střední školy a k problematickému vztahu svých rodičů.

Fabelmanovi (The Fabelmans) – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment