29. 3. 2016

Táta je doma (Daddy´s Home) – Recenze – 10%

Obvykle se u hollywoodských komedií stává, že když je nějaký vtip nepodařený nebo vyloženě trapný, tak netrvá moc dlouho a vzápětí je vystřídán nějakým kvalitnějším. Komedie Táta je doma se však i v těch nejmizernějších a nejubožejších fórech vytrvale a s velkou chutí rochní a žádné dobré vtipy na protiváhu nenabízí. Její hrdinové jsou nesympatičtí idioti (už dlouho jsem neměl takovou chuť někoho mlátit železnou trubkou) a její námět by možná vydal na docela solidní kousavou satiru, nicméně záměr udělat z něj hřejivou rodinnou zábavičku bych nejraději tvůrcům strčil tam, kam slunce nesvítí.

Táta je doma (Daddy´s Home) – Recenze

Humr (The Lobster) – Recenze – 70%

Humrovi se sice mluví anglicky a hrají v něm převážně britští herci, nicméně natočil ho řecký režisér Yorgos Lanthimos. Ti z vás, kdo měli šanci někde vidět jeho film Špičák (resp. Tesák), s nímž získal v Cannes výherní cenu v soutěžní sekci, jenž je pravidelně věnována atypickým odvětvím kinematografie, už mohou tušit, že ani Humr nebude úplně snadné a všední pokoukání.

Stejně jako Špičák má i Humr velice specifickou, znervózňující, srandovně absurdní a zároveň mírně mrazivou atmosféru s prvky hodně decentního, chytrého černého humoru a také je jeho děj strašlivě bizarní. Podle oficiálního výčtu žánrů by mělo jít o romantický sci-fi thriller, zároveň je ale potřeba upozornit, že jde o film umělecký a tudíž okořeněný o řadu artových prvků, jako jsou extrémně zpomalené záběry, výrazný symbolismus a loudavé tempo. A místy není vhodný pro útlocitné povahy.
Humr (The Lobster) - Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz

25. 3. 2016

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (Batman v Superman: Dawn of Justice) – Recenze – 50%

Oproti Marvelu a jejich rozjetému komplexnímu superhrdinskému světu jsou Warner Bros. se svými adaptacemi komiksů od DC poněkud pozadu a teď se to jedním filmem rozhodli krapet popohnat. Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti je pokračováním Muže z oceli a zároveň velkým našlápnutím k mohutnějšímu universu – je v něm představena nová verze Batmana (dost odlišná od jakékoli z předchozích), na scénu přichází nově Wonder Woman a zjeví se i několik dalších superhrdinů, byť jen na pár vteřin. Ti všichni se v následujících letech společně objeví ve dvoudílné Justice League (Liga spravedlnosti, k níž odkazuje podtitul Úsvit spravedlnosti) a někteří se dočkají v dohledné době i vlastního filmu.
Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (Batman v Superman: Dawn of Justice) – Recenze – 50%
Zdroj fotek: freeman-ent.cz

24. 3. 2016

Čarodějnice (The Witch) – Recenze – 60%

Čarodějnice je velmi nepodobná většině současných hororů, které se poslední roky objevují v našich kinech. Jde totiž o horor ze staré školy, psychologický, sázející na atmosféru a nikoli na lekačky doprovázené hlasitými zvuky. Je cílená na náročnější diváky než všechny ty nedávné filmy s démony, duchy a prokletými domy, je umělečtější a poměrně málo okázalá. Díky tomu je značně sympatická, nicméně sympatie k doporučení nestačí. Ukazuje se totiž, že všechny ty výše zmíněné přednosti jsou pro Čarodějnici zároveň její metlou.
 
Čarodějnice (The Witch) - Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz
 

23. 3. 2016

Smrtelné historky – Recenze – 40%

Smrtelné historky kupodivu nejsou pokračováním argentinských Divokých historek, leč českým trikovým povídkovým filmem (chtělo by se říct animovaným či loutkovým, ale ve skutečnosti snímek kombinuje různé styly animace s hraným filmem). Pozůstávají ze tří delších povídek a ze tří kraťoučkých (každá tak na minutu), jejichž autorem je animátor FAMU Jan Bubeníček, který je všechny režíroval, napsal a spoluvytvářel.

Ty povídky jsou velmi různorodé svým zpracováním i kvalitativně a vyjma motivu smrti spolu vlastně nemají obsahově, žánrově ani tematicky nic společného. Spíš by se tedy hodilo nehledět na film jako na celek a místo toho ohodnotit každou povídku zvlášť, což se ale nedělá, tak alespoň je lze zvlášť rozebrat.
 
Smrtelné historky - Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz
 

Eva Nová – Recenze – 70%

Eva Nová (Emília Vášáryová) je bývalá herečka, co utopila svou kariéru i osobní život v alkoholu a nyní se již potřetí vrací z protialkoholní léčebny, přesvědčená, že to je naposledy. Zodpovědně abstinuje, snaží se najít si nějakou práci a především se odhodlaně pokouší napravit zoufale zpřetrhané vztahy se svou rodinou – se čtyřicetiletým synem Dodem a nemocnou sestrou Mankou, která se stala Dodovi náhradní matkou od doby, kdy mu byl jeden rok.
 
Eva Nová - Recenze
Zdroj fotek: acfk.cz
 

20. 3. 2016

Mustang – Recenze – 70%

Francouzský film Mustang sice reprezentoval Francii na letošních Oscarech v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, leč oním jazykem je turečtina, neb celý jeho děj se odehrává v Turecku, odkud také původně pochází jeho režisérka Deniz Gamze Ergüven, pro niž Mustang představuje značně výrazný debut.

Hrdinkami filmu je pětice nedávno dospělých či dospívajících sester, jejichž rodiče zemřeli před lety a ony od té doby žijí pod jednou střechou s babičkou a s kupou tetiček a strýců v rodinném venkovském sídle. Svobodomyslná děvčata se samozřejmě chtějí bavit, hrát si venku, dovádět na pláži a randit s chlapci, leč tvrdě naráží na nátlak ze strany konzervativních příbuzných, kteří jejich domov přetaví víceméně ve vězení, v němž panuje disciplína a slušné mravy, a kde jsou dívky nuceny učit se být poslušnými manželkami pro své budoucí muže, s nimiž jim tetičky samy začnou domlouvat svatby, aniž by se ptaly na jejich názor.
 
Mustang - Recenze
Zdroj fotek: artcam.cz
 

19. 3. 2016

Anomalisa – Recenze – 60%

Ve filmografii velmi originálního scenáristy a již podruhé i režiséra Charlieho Kaufmana (Adaptace, Věčný svit neposkvrněné mysli) představuje Anomalisa, jíž natočil spolu s režisérem Dukem Johnsonem, poněkud nestandardní zářez, neb jde o snímek animovaný, a to konkrétně klasicky stop-motion animovaný s loutkami s výměnnými obličeji. Navíc jde o animovaný film pro dospělé, což se vyznačuje třeba zařazením několika vulgárních výrazů, zobrazováním loutkové nahoty a sexu, depresivním námětem a tak podobně.

Příběh je hrozně jednoduchý a spočívá v tom, že do luxusního hotelu v Cincinnati přijede populární motivační řečník a marketingový odborník Michael, životem unavený muž s krizí středního věku, jenž má následující den vést přednášku pro zaměstnance telefonních služeb. Asi tak v polovině filmu se mu ještě téže noci podaří sbalit nesmělou fanynkou Lisu a zamilovat se do ní. Pak už jde jen o to, jestli se s ní nakonec rozhodne zůstat a opustit tím pádem svou manželku se synem, nebo ne.
 
Anomalisa – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

10. 3. 2016

Kung Fu Panda 3 – Recenze – 50%

Ona už Kung Fu Panda 2 vypadala jako recyklát jedničky a Kung Fu Panda 3 vypadá pro změnu jako recyklát obojího. Animace je opět skvělá a po výtvarné stránce je film mnohdy úchvatný, ale děj je díl od dílu slabší a nenabízí prakticky téměř nic nového, kromě toho, že koncept „nemotorná panda a kung-fu“ rozvíjí do konceptu „dva tucty nemotorných pand a kung-fu tak přehnané, že už prakticky nemá co dělat s bojovým uměním a místo toho má přesah do fantasy nadpřirozena“.
 
Kung Fu Panda 3 – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz
 

9. 3. 2016

Filmový festival Febiofest 2016 navštíví Peter Morgan, Carmen Maura i Daniel Brühl

23. ročník pražského mezinárodního filmového festivalu Febiofest proběhne v Praze od 17. do 25. 3 2016, v regionálních ozvěnách pak bude pokračovat v dalších čtrnácti českých městech včetně Hradce Králové, Pardubic, Ostravy, Olomouce, Českých Budějovic, Karlových Varů, Plzně či Brna. V průběhu festivalu dojde k celkem 586 projekcím, přičemž návštěvníci budou moci vybírat ze 150 filmů z 56 různých zemí. Domovským kinem festivalu v Praze je opět Cinestar Anděl, promítat se bude však i v Cinestaru na Černém mostě, v kině Lucerna, v kině Aero a dvě projekce se budou konat i v kině Dlabačov.

Febiofest 2016
 

8. 3. 2016

Série Divergence: Aliance (The Divergent Series: Allegiant) – Recenze – 50%

Sci-fi Série Divergence: Aliance je pokračováním loňské Rezistence, která přímo navazovala na předloňskou Divergenci. Navíc, jak tomu již tradičně u populárních adaptací knižních sérií bývá, jde opět o pouhou první polovinu závěrečného dílu, který byl rozdělen na dvě části, protože peníze. Znovu tedy platí, že kdo ony předchozí dva filmy neviděl, může tento sequel směle ignorovat, protože nebude nic chápat, a neexistuje sebemenší šance, že by se dokázal v tom množství jmen, pojmů, vztahů mezi postavami a složitých pravidlech fiktivního světa dystopické společnosti, v níž se příběh odehrává, jen tak zorientovat.
 
Série Divergence: Aliance - Recenze
Zdroj fotek: freeman-ent.cz

6. 3. 2016

Grimsby (The Brothers Grimsby) – Recenze – 70%

Předem upozorňuji, že britské komedii Grimsby dávám 70% proto, že jsem se u ní opravdu dobře bavil a místy se u ní smál až překvapivě vytrvale a hlasitě, nicméně ne každý bude tento pocit sdílet (což asi platí pro všechny filmy, ale tady je to mimořádně extrémní). Její humor je totiž skutečně tak hraniční, že pro mnohé diváky to bude už hooooodně za prahem snesitelnosti a vůbec se nebudu divit, když se z ní bude v kinech houfně odcházet (určitě víc než z druhého Zoolandera).

Ideálního diváka filmu Grimsby lze definovat jako člověka se smyslem pro černočerný, vulgární a nekorektní humor, co často chodí do kina, ledacos už viděl a ledacos snese, jen tak něco ho nerozhodí a neznechutí, většina komedií mu připadá málo výživná a drsná a líbily se mu filmy Borat, Bruno a Diktáror (ne ten s Chaplinem) a chtěl by další takto intenzivní nálož.

Grimsby (The Brothers Grimsby) – Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz

5. 3. 2016

Český lev 2016 - Vítězové

NEJLEPŠÍ FILM

Kobry a užovky

                Domácí péče
                Fotograf
                Kobry a užovky
                Schmitke
                Ztraceni v Mnichově

NEJLEPŠÍ REŽIE
                Alice Nellis (Sedmero krkavců)
                Jan Prušinovský (Kobry a užovky)
                Petr Zelenka (Ztraceni v Mnichově)
                Slávek Horák (Domácí péče)
                Štěpán Altrichter (Schmitke)
 

4. 3. 2016

Polednice – Recenze – 60%

Uprostřed mimořádně parného léta se z města přestěhují na zapadlou českou vesnici Eliška (Anna Geislerová) se svou dcerou a začnou zde bydlet ve zchátralém domě, kde vyrůstal Eliščin manžel. Seznámí se s místními obyvateli a s podivnou starostovou ženou (Daniela Kolářová), která neustále mluví o jakési tajemné nadpřirozené bytosti, jenž zabíjí děti, a která kdysi zabila i její vlastní dítě. Také je ale možné, že paní starostová je blázen, a že své dítě před lety v afektu sama zaškrtila, a vinu od té doby hází na smyšlené strašidlo. Co když ale Polednice přeci jen existuje? A přijde si pro Eliščinu dcerku?

Polednice – Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz

1. 3. 2016

Ave, Caesar! (Hail, Caesar!) – Recenze – 60%

Nová komedie bratrů Ethana a Joela Coenových Ave, Caesar! skládá poctu americké kinematografii 50. let a zároveň si z této epochy mírně satiricky utahuje. Její těžiště spočívá v hemžení mnoha postaviček pohybujících se kolem Hollywoodu, jejichž osudy seskupuje do pestré mozaiky sestávající převážně z nezávazných scének zábavného charakteru a z ukázek z filmů, které se během toho hemžení průběžně natáčejí.

Centrální postavou je jakýsi manažer jednoho filmového studia Eddie (Josh Brolin), jemuž jeho práce poněkud přestává vonět, protože je jí na něho moc. Musí řešit problémy studia, dohadovat se s režiséry, producenty, herci, komparzisty, s lidmi od tisku i od církve. A aby toho nebylo málo, tak jeho největší hvězdu, charakterního herce Bairda (George Clooney) právě neznámý únosce unesl přímo z natáčení nového historického velkofilmu a požaduje za něj výkupné.
 
Ave, Caesar! (Hail, Caesar!) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz
 

Zootropolis: Město zvířat (Zootopia) – Recenze – 80%

Dospělí – nenechte se odradit hned na začátku. Animovaný film studia Disney s názvem Zootropolis: Město zvířat se příznačně odehrává ve velkoměstě obývaném výhradně zvířaty. Ta jsou civilizovaná, chodí oblečená, používají dopravní prostředky, bydlí v domech, mají zaměstnání a žijí spolu ve vzájemné harmonii (např. starosta je lev a jeho zástupkyně je ovečka). Hlavní hrdinkou je ambiciózní králice (resp. ramlice) Judy Hopkavá z vesnické farmářské rodiny, která sní o tom, že bude jednou policistkou v hlavním městě. Svého cíle dosáhne, leč zjistí, že jako malý králíček v policejním sboru plném medvědů, buvolů a nosorožců to nebude mít jednoduché.
 
Zootropolis: Město zvířat (Zootopia) – Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz