28. 8. 2015

Pride – Recenze – 70%

Těžko říct jestli je to náhoda, nebo záměrný tah distributora, že k nám jen pár týdnů po skončení Prague Pride doputoval do kin zrovna tento film, oslavující hnutí za práva gayů a lesbiček. Jde o britské sociální drama/komedii odehrávající se v osmdesátých letech za stávky horníků během úřadování Margaret Thatcher a vyprávějící příběh založený na skutečných událostech, kdy se skupina homosexuálních Londýňanů rozhodla pořádat na podporu horníků veřejné finanční sbírky. Protože však horníci o podporu od takové skupiny nestáli, odhodlali se jejich příznivci oslovit jednu konkrétní velšskou vesnici a pokusit se udat vybrané peníze tam.
 
Pride – Recenze
Zdroj fotek: filmeurope.cz

27. 8. 2015

Cesta vzhůru – Recenze – 60%

Cesta vzhůru je dokumentem režiséra, scenáristy a kameramana Davida Čálka, který v něm představuje portrét horolezce Radka Jaroše, jenž se coby patnáctý člověk na světě a první Čech vůbec dokázal vyšplhat bez kyslíkové masky na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů světa. Zároveň v něm pořídil záznam jeho výstupu na velehoru K2, jíž tuto úspěšnou čtrnáctku završil a vysloužil si tak prestižní Korunu Himalájí.

Radek Jaroš je svým způsobem fascinující osobností a je zajímavé ho ve filmu pozorovat, ať už dělá nebo říká cokoli. A sledovat partu českých horolezců, kterak se plahočí sněhem, ledem a kamením na druhou nejvyšší horu planety, je ještě zajímavější. Bohužel, film se ani zdaleka nevěnuje výhradně horolezení, neb se zabývá přinejmenším ve stejné míře i samotným Radkem, jeho motivacemi, pocity a zejména pak jeho rodinnými a partnerskými vztahy. A to už je zajímavé o dost méně.
 
Cesta vzhůru – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz
 

25. 8. 2015

Hitman: Agent 47 – Recenze – 40%

Hitmanovi z roku 2007 byl geneticky upravený nájemný zabiják s potlačenými emocemi a kódovým označením 47 plnohodnotným hlavním hrdinou, který prchal před Interpolem i ruskou mafií ve snaze ochránit a pomstít jistou ruskou prostitutku, zlikvidovat ruského prezidenta a splnit svou misi. V tomto filmu (který ten předchozí ignoruje) je ale kromě něj přinejmenším stejně důležitá ženská hrdinka jménem Katia (Hannah Ware), která nejprve pátrá po jakémsi muži (vyjde najevo, že jde o jejího otce, který navíc před lety celý ten kolotoč s geneticky modifikovanými agenty vymyslel), načež se ocitne v ohrožení života, neb po ní začne jít jakýsi zlý syndikát. Krátce poté se seznámí s agentem 47 (Rupert Friend), který se jí rozhodne v jejím pátrání a v boji se syndikátem pomoci.
 
Hitman: Agent 47 – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

21. 8. 2015

Bláznivá dovolená (Vacation) – Recenze – 10%

Bláznivá dovolená je pokračováním stejnojmenné komedie z roku 1983, v níž se tehdy Chevy Chase v roli svérázné hlavy rodiny Griswoldových rozhodl vzít svou manželku a dvě děti na road trip přes polovinu USA do zábavního parku Walley World. Z pohodového výletu se však stala procházka očistcem, během níž musela rodinka namísto stmelování a odpočinku překonávat řadu překážek a řešit všemožné štrapáce. Film to nebyl bůhvíjak skvělý (některé jeho pozdější sequely byly lepší), ale dalo se na něj koukat.

Toto pokračování se odehrává 32 let po událostech z jedničky a liší se hlavně v tom, že se na něj koukat nedá, a to ještě v tom lepším případě. V horším případě je dost pracné ho přežít a místy je jeho sledování dokonce vyloženě bolestné a agresivně nepříjemné.
 
Bláznivá dovolená (Vacation) – Recenze
Zdroj fotek: warnerbros.cz

20. 8. 2015

Krycí jméno U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E.) – Recenze – 70%

Akční špionážní komedie Krycí jméno U.N.C.L.E. režiséra Guye Ritchieho (Podfu(c)k, Sherlock Holmes) je inspirována stejnojmenným americkým televizním seriálem o dvojici tajných agentů, vysílaným v USA v šedesátých letech. Onen akronym U.N.C.L.E. znamená United Network Command for Law Enforcement, poprvé je ale ve filmu použit asi deset vteřin před koncem, takže je to vlastně jedno. A ten původní seriál u nás stejně pravděpodobně nikdo nezná.

Hrdiny snímku, zasazeného do první poloviny 60. let, kdy vrcholí studená válka, jsou dva agenti. Šarmantní Američan Napoleon Solo (Henry Cavill) pracuje pro CIA, je profesionál, gentleman a sukničkář. Výbušný a rusky zatvrzelý Sovět Kuryakin Illya (Armie Hammer), jehož síla paží si v ničem nezadá se silou jeho národní hrdosti, je zas nejlepším z nejlepších v KGB. Ti dva jdou zpočátku proti sobě, když se Solo ve východním berlínském bloku pokusí unést na západ automechaničku Gaby (Alicia Vikander) a Illya mu má akci překazit. Pak se však ze všech tří stanou parťáci na společné misi – Gabyin otec totiž někde v Římě pomáhá jakési zločinecké organizaci vytvořit jadernou bombu, tudíž je potřeba ho najít, bombu odcizit a organizaci zneškodnit.
 
Krycí jméno U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E.) – Recenze
Zdroj fotek: warnerbros.cz

12. 8. 2015

Fantastická čtyřka (The Fantastic Four) – Recenze – 30%

Jestli to správně chápu, tak Fantastická čtyřka je původně komiks vydavatelství Marvel. Práva na její zfilmování ale nemá studio Marvel, nýbrž studio Fox, které o ní musí nejpozději každých deset let natočit alespoň jeden film, aby mu ta práva nepropadla a nemusela se odevzdávat zpátky Marvelu, potažmo Disneymu. Možná by ale u Foxů mohli zauvažovat, jestli by se jim naopak ta práva vrátit nevyplatilo, protože jejich první filmovou adaptaci Fantastické čtyřky z devadesátých let (produkovanou Rogerem Cormanem) nikdo nikdy neviděl, snímek z roku 2005 (mimo jiné s Jessicou Alba a Chrisem Evansem) a jeho o dva roky mladší pokračování stály za houby a ani tímto nejnovějším rebootem si portfolio rozhodně nevylepšili.

Fantastická čtyřka (The Fantastic Four) - Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

8. 8. 2015

Schmitke – Recenze – 60%

Nadějný český režisér Štěpán Altrichter studoval filozofii a psychologii v Berlíně, posléze filmovou režii v Postupimi, a nyní celovečerně debutuje česko-německým snímkem pojmenovaným po jeho hlavním hrdinovi – Schmitke.

Julius Schmitke je zhruba pětapadesátiletý sudetský Němec, jenž bydlí sám (s občasnou návštěvou dcery) v panelákovém bytě a pracuje ve firmě zabývající se výrobou vrtulí, větráků a větrných elektráren (nebo tak něco). Jeho každodenní rutina je narušena neočekávanou pracovní cestou, kdy je nucen s výrazně mladším a rozjívenějším kolegou cestovat firemní dodávkou do Krušných hor, kde se v malé české vesnici někde pod Klínovcem jedna z elektráren rozbila a je potřeba ji spravit. Po příjezdu do opravdu zanedbané a nevlídné vesničky se oba rychle seznámí s jejími svéráznými obyvateli, pustí se do práce, ale oprava se jim nedaří, a tak se ubytují v místní pivnici. Ráno Schmitke zjišťuje, že jeho kolega zmizel i s dodávkou, a že nikdo ve vesnici o něm nic neví. Dodávka je později nalezena v příkopu u lesa (a opodál mrtvý jelen), ale po kolegovi jako by se slehla zem.
 
Schmitke – Recenze
Zdroj fotek: artcam.cz

6. 8. 2015

Nesmrtelný (Self/less) – Recenze – 40%

Nechutně bohatý miliardář Damian (Ben Kingsley) vlastní obrovské průmyslové impérium, ale je mu k ničemu – jeho vztah s jedinou dcerou není zrovna ideální a navíc pomalu umírá na rakovinu. Rozhodne se proto podstoupit podivný (utajený, exkluzivní a extrémně nákladný) zákrok, během něhož je záměrně usmrcen, aby mohlo být jeho vědomí přeneseno do nového, mladého, v laboratoři vytvořeného těla. Nemocný stařec se tudíž probouzí plný sil a opětovně nabyté vitality v těle zhruba pětatřicetiletého muže, leč svoji minulost musí nechat ležet – jeho příbuzní a přátelé ho mají za mrtvého a stejně by ho nepoznali, i kdyby se jim ukázal.

Nesmrtelný (Self/less) – Recenze
Zdroj fotek: warnerbros.cz

3. 8. 2015

Vykolejená (Trainwreck) – Recenze – 40%

Mluvit dnes o Juddu Apatowovi jako o králi soudobé moderní komedie je už poněkud mimo mísu. Přitom ještě před osmi roky to byla skoro pravda. Ještě donedávna byl totiž jedním z nejvýraznějších komediálních tvůrců, v posledních letech ale poněkud polevil. Filmy, na kterých se podílel, přibývají už jen zvolna, přičemž z těch, co režíroval, šly u nás v kinech jen dva – 40 let panic a Zbouchnutá. Navíc se dá říct, že ty komedie, které pouze produkoval (Superbad, Kopačky…) jsou mnohdy výrazně vydařenější a vtipnější než ty, které sám natáčel, nebo k nim psal scénář.  Obecně mají totiž jeho snímky velký problém s přestřelenou délkou, s dramaturgickou rozmělněností a s dějovou utahaností, a to jak v rámci jednotlivých scén, tak v globálním měřítku.
 
Vykolejená (Trainwreck) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

Mission Impossible – Národ grázlů (Mission Impossible – Rogue Nation) – Recenze – 80%

Je to sice s podivem, ale od dvojky dál se akčně-špionážní série Mission Impossible neustále kvalitativně zlepšuje, nebo alespoň udržuje poměrně vysoko položenou laťku. Režisér Brad Bird, který natočil před čtyřmi roky čtyřku, v ní přidal na humoru a povětšinou sólové a na první pohled nesplnitelné hrdinské výstupy elitního agenta tajné vládní služby IMF Ethana Hunta povýšil na týmovou akci, čímž upevnil pozici několika vedlejších postav a jejich vzájemnou interakci využil ke zlepšení dynamičnosti filmu. Pátý díl s podtitulem Národ grázlů po něm přebral režisér a scenárista Christopher McQuarrie (Jack Reacher: poslední výstřel), jenž na tuto strategii navázal, tudíž i pětka se nese v podobném duchu.

Mission Impossible - Národ grázlů (Mission Impossible - Rogue Nation) - Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz