17. 5. 2016

X-Men: Apokalypsa (X-Men: Apokalypse) – Recenze – 70%

Magneto (Michael Fassbender) žije se svou ženou a dcerkou kdesi v Polsku a úspěšně se mu daří tajit, že má superschopnosti.

Raven (Jennifer Lawrence) se ve Východním Berlíně setkává s Nightcrawlerem.

Profesor Charles Xavier (James McAvoy) spolu s dalšími X-Meny nadále provozuje univerzitu pro mutanty.

V Káhiře se probouzí deset tisíc let starý, neporazitelný a nesmrtelný mutant (Oscar Isaac), uctívaný dávnými civilizacemi coby bůh, s plánem zničit a ovládnout svět.
 
X-Men: Apokalypsa (X-Men: Apokalypse) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

Na nové X-Meny prakticky nemá smysl chodit, pokud jste neviděli jejich předchozí díly s podtituly První třída a Budoucí minulost. X-Men: Apokalypsa na ně totiž příběhově navazuje po několika letech (děj se přitom odehrává v osmdesátkách) a hojně cituje ze situací, k nimž v nich došlo. Jde o superdrahý, epický hollywoodský velkofilm s hvězdným obsazením a stopáží téměř dvě a půl hodiny. Natočil ho Brian Singer, režisér předchozího dílu a prvních dvou filmů X-Men z let 2000 a 2003.

Na První třídě a Budoucí minulosti bylo skvělé hlavně to, jak dokonale v nich byla ztvárněna atmosféra světa X-Menů a jak moc stály na komplikovaném vývoji vzájemných vztahů mezi postavami, na jejich motivacích a komplexní psychologii, to vše umocněné skvělými hereckými výkony jejich představitelů a chytrým scénářem, samozřejmě za doprovodu výtečných akčních scén a osudového příběhu. Atmosféra a detailní prokreslenost světa, v němž žijí mutanti spolu s lidmi, v X-Men: Apokalypse pořád funguje, ale psychické rozpoložení hrdinů je tentokrát poměrně zjednodušené a do popředí je místo něho nacpán jejich (bohužel poněkud všední) boj proti všemocnému záporákovi, který mávnutím ruky boří města.

Všechno je tentokrát zkrátka podřízeno budování akce a charismatu zlého nepřítele, přičemž děj spočívá v tom, že dotyčný po svém probuzení v troskách pyramidy začne dávat dohromady armádu mutantů (asi čtyři jedinci včetně Magneta) a Charles Xavier proti němu vytáhne zas své přívržence (asi šest jedinců včetně Raven a Quicksilvera, který je opět autorem nejvtipnější scény filmu). Do té doby je přitom příběh poněkud rozplizlý a roztroušený, neb snímek neustále přestříhává z jednoho hrdiny na druhého po různých koutech světa a neustále tím pádem mění lokace i střed zájmu.

X-Men: Apokalypsa (X-Men: Apokalypse) – Recenze

Celkově filmu ale chybí svěžest, dravost a sofistikovanost předchozích dvou dílů, vypravěčský perfekcionalismus a v návaznosti na to i divákův slastný požitek z toho, jak film krásně drží pohromadě a jak v něm do sebe chytře zapadají jeho jednotlivé složky. Nejmarkantnější je to v závěru, kdy jednotliví mutanti v sobě začnou vlivem různých podnětů objevovat dosud nepoznané schopnosti, případně silně posilovat ty stávající, a výsledek je ten, že se může stát víceméně cokoli, aniž by to bylo jakkoli ukotvené v předcházejícím dění. To, co se odehraje na konci akčního finále, je v podstatě nepochopitelné, jedna postava změní tým poté, co jí jiná postava krátce promluví do duše, svět pomalu spěje ke svému konci ve standardních digitálních orgiích a divák se v sedačce ošívá a neposedně poposedává, protože mu za celý film ani náznakem nepřipadá, že by to celé mohlo skončit třeba trochu jinak, než si představuje. A také neskončí.
   
Zajímavé je akorát to, že tvůrci před sebou neustále mají vidinu napojení na události z původních X-Menů, takže v tomto filmu např. uvidíme zrod postav Jean, Cyclopse a Storm a James McAvoy začne vypadat trochu víc jako Patrick Stewart. Jistým osvěžením je vlastně i zhruba dvouminutové cameo Hugh Jackmana, jenž se postaral o jednu překvapivě brutální a syrovou pasáž.

X-Men: Apokalypsa (X-Men: Apokalypse) – Recenze

Bryan Singer přesto snímek režíruje poměrně pevnou rukou a s jistou ladností, dokonce dokáže i udržet konzistenci kvality bez zbytečných zakolísání a hluchých míst, i když tentokrát nemá vyloženě oporu ve scénáři. Herci jsou velmi dobří, hudba šlape, triky jsou špičkové a film působí koherentním a komplexním dojmem. X-Men: Apokalypsa je i přes všechny dosavadní výtky profesionálně vyvedeným, zdařilým a chytrým zábavním produktem, který není vyloženě strhující převážně proto, že má příliš okoukaný a předpokládatelný děj, známý z mnoha jiných superhrdinských adaptací, a jeho přemrštěná délka je již poněkud ubíjející.

A bonusová potitulková scéna tu je, až úplně na konci. Avšak přínos má pravděpodobně jen pro znalce komiksů.Žádné komentáře:

Okomentovat